Borgmesterbesøg i Gersagerparken
| Beboerjournalist
På billedet ses borgmester Hans Barlach (th) og Jørgen, der er formand for togklubben.
En af de fornemste opgaver en bestyrelse skal varetage, er boligforeningens image. Et godt image og en fornuftig husleje, give ikke tomme boliger. Så luner det jo også lidt, at folk gerne vil se din afdeling. Et godt image er blandt andet når der er et stort udvalg af aktiviteter.
Af Preben Husted
Det var en meget imponeret borgmester Hans Barlach, der besøgte Gersagerparken. Borgmesteren havde bedt om et møde med Organisationsbestyrelsen BS61, omkring de mange tiltag der foregår i Gersagerparken.
En rundtur faldt forbi modeljernbane klubben der er berømt i vide kreds. Jørgen Lorange, der er formand for modeljernbanen udtalte stolt, at det seneste besøg var fra Australien, ugen efter kommer de så fra Holbæk.
Det er et klart plus, at der også er en juniorklub, nogle af de børn der bor i Gersagerparken er startet, hvor de dårligt kunne se over rampen. De er stadig medlem i klubben og er bosiddende i Gersagerparken, en er sågar blevet lokomotivfører. Interesserede kan gå på vores hjemmeside http://www.gpmjk.dk/ og se hvad der sker i klubben. Man er altid velkommen hos os udtaler Jørgen Lorange.
Ud over det, at kunne dyrke sin hobby, er det også vigtigt, at der er en vifte af tilbud, der kan få alle beboerne væk fra TV’et en stund.
Bevægelse er vigtigt for at holde sig nogenlunde i form, det kan jo foregå på mange måder i et fællesskab.
Blandt de ting der kan nævnes i Gersagerparken, hvor der virkelig er mange medlemmer kan nævnes: Petanque, billard og Gersager-løb.
Formanden for aktivudvalget Niels Kjøller udtaler. ”En af de frivillige Leif har hjemmesider som hobby, og en af de vigtigste ting der kendetegner et godt aktivitetsudvalg er styring og kommunikation” Derfor har Leif oprettet en hjemmeside http://gersagerprojektet.dk Det er jo ikke alle der har PC, selvom vi har vores egen datastue, med smartboart, til undervisning (som Leif også er primus motor i) så derfor udsendes et aktivitetsblad ca. hver andet måned.
Det at komme ud over rampen med sine budskaber, er vigtig, ellers kommer der jo ingen.
Alt dette kan jo ikke lade sig gøre uden et bredt og sammentømret aktivitetsudvalg, det er der i Gersagerparken. Frivillige som hver især bidrager med en del af sig selv, og de kompetencer man nu engang har. Ejerskab til det at gøre Gersagerparken til ”et trygt og godt sted at bo” er vigtigt for dem alle.
Så er der jo også lidt hygge engang imellem, Leif og Anna havde arrangeret Melodi grandprix for vinklubben, med 3 retter mad, foran 110 tommer skærm i beboerhuset Tvunget påklædning Galla. Det blev sent, og blev en kæmpe succes. Ligeledes vil der sommeren igennem, blive vist VM i fodbold på samme storskærm.
Det rykker med råhygge og fællesskaber.
| Sideansvarlig: |
Preben Husted |
| Oprettet: |
4. juni 2010 |
| Senest opdateret: |
4. juni 2010 |