Almen boligorganisation med til at skabe praktikpladser

 | Beboerjournalist

Boligforening indgår partnerskabsaftale med byggefirma om praktikpladser til unge. Aftalen skal danne skole og indgå i boligorganisationens udbud af bygge- og driftsopgaver. Hensigten med aftalen er især at bøde på særlige vanskeligheder med at få praktikplads på en rigtig arbejdsplads for unge med anden etnisk baggrund.

Af Ole Nørgaard Madsen

Boligforeningen Aarhus Omegns stand på udstillingen Almene Boligdage i Bellacentret i København danner fredag den 2. september kl. 11 rammen om underskrift af en partnerskabsaftale om praktikpladser.

Aftalens parter er Boligforeningen Aarhus Omegn og entreprenørfirmaet Enemærke & Petersen.

Praktikpladser som led i boligsocialt arbejde
Baggrund for aftalen er en større fysisk renovering i Boligforeningens afdeling Rosenhøj. Det beretter Gunni Seidelin Petersen, som bor i Rosenhøj, og som deltager i konferencen i tilknytning til Almene Boligdage som beboerdemokratisk aktiv. Under pauser i konferenceprogrammet giver Gunni Seidelin Petersen en hånd med ved betjening af gæster på Boligforeningens Aarhus Omegns stand på udstillingen.

Partnerskabsaftalen om praktikpladser indgår naturligt i Boligforeningen Aarhus Omegns stand om boligsocialt arbejde. Standen er bemandet af boligsocial medarbejder Karina Quorning og Jan Borum fra firmaet Borum Consult, som har bistået Boligorganisationen med boligsocialt analysearbejde.

Modelaftale
Gunni Seidelin Petersen understreger, at aftalen om praktikpladser ikke kun omfatter renoveringsprojektet i Rosenhøj, men også mere dagligdags projekter i Boligforeningen. Samtidigt pointerer han, at aftalen ikke giver firmaet Enemærke & Petersen en fortrinsstilling ved den kommende udlicitering af arbejdet på Rosenhøj. 

"Men vi forventer da helt klart, at aftalen kan blive en model for flere aftaler om praktikpladser, herunder også med det firma, som vinder licitationen på arbejdet i Rosenhøj," siger Gunni Seidellin Petersen.

Integration gennem praktikaftale
"Samtaler med byggevirksomheder her på udstillingen har bekræftet mig i den opfattelse, at det er vigtigt at sikre de unge praktikplads på rigtige arbejdspladser," fortsætter Gunni Seidelin Petersen: "Det gælder ikke mindst for unge med anden etnisk baggrund. Det er dem, der har allersværest ved at få praktikplads." Men han tilføjer, at aftalen ikke nødvendigvis indebærer, at den skal udfyldes med unge fra det lokale almene boligområde.

Partnerskabsaftalen er inspireret af BRF-Kredits projekt "Flere praktikpladser", og Integrationsministeriet har medvirket til udformning af aftalen.

Med et smil konstaterer Gunni Seidelin Petersen, at denne "lille" aftale mellem en lokal boligorganisation og en enkelt virksomhed kom i hus en time og ti minutter, før en "stor" partnerskabsaftale mellem BL - Danmarks Almene Boliger og Dansk Byggeri om praktikpladser blev underskrevet på Almene Boligdage.

Skriv en kommentar

: *
: (skjules for andre)
: *
: *
Sideansvarlig: Ole Nørgaard Madsen
Oprettet: 4. september 2011
Senest opdateret: 5. september 2011
  • del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op