25 år som teater i udsat boligområde

 | Beboerjournalist

Foto: Ole Nørgaard Madsen

Gellerupscenen i Århus kan fejre sit 25 års jubilæum som teater i det almene boligområde Gellerup. Teatret holder fast ved sin tilknytning til Gellerup, hvor det arbejder med unge og formidling af dansk kultur i et multietnisk boligområde.

Af Ole Nørgaard Madsen

"Vi har da overvejet at ændre navn," indrømmer Lisbeth Lautrup Knudsen fra Gellerupscenens lederteam, men tilføjer i samme åndedrag: "Vi har aldrig gjort noget ved det!"

 

Gellerupscenen har i 25 år haft hjemsted i Gellerupparken og er den eneste institution i Århus Vest under Kommunens Kulturforvaltning.

 

Gellerupscenen knyttet til det almene boligområde Gellerup
Sammen med endnu et medlem af Teatrets lederteam Bo Cornelius bekræfter Lisbeth Lautrup Knudsen Gellerupscenens nære tilknytning til det almene boligområde Gellerup.

 

På Gellerupscenen er alle undtaget optrædende på scenen professionelle teaterfolk. "Vi er første led i et vækstlag til en professionel karriere," forklarer Bo Cornelius. "Flere skuespillere og sangere, som er startet hos os på Gellerupscenen, har modtaget priser som f.eks. Reumert talentprisen," tilføjer Lisbeth Lautrup Knudsen.

 

Bo Cornelius fortsætter: "Vi tilbyder unge færdigheder og personlige kompetencer at komme videre på, uanset hvad de vil. Det er også vigtigt, at en ung med en drøm om en scenekarriere finder ud af, at det ikke er hende eller ham."

 

"Gellerupscenen er også en del af Gellerup i den forstand, at vi årligt tiltrækker 13.000 som publikum, der får en god oplevelse af Gellerup," pointerer Lisbeth Lautrup Knudsen.

 

Der er i Århus planer om at indrette en tidligere godsbanegård i Midtbyen til et nyt kulturcenter. Heller ikke det frister Gellerupscenen til at flytte fra Gellerup.

 

Formidling af dansk kultur
Jubilæumsforestillingen er 'Otto er et næsehorn'. En familieforestilling, der er typisk for Gellerupscenens repertoire. Lisbeth Lautrup Knudsen og Bo Cornelius fremhæver, at en forestilling som 'Otto er et næsehorn' er god formidling af dansk kultur i et multietnisk boligområde. Bo Cornelius erindrer en gruppe kvinder fra Afghanistan, som under et ophold i Danmark også besøgte Gellerupscenen: "De så forestillingen 'Busters verden', og det kaldte de den bedste indføring i danske kultur, de havde fået."

 

Bredt samarbejde

Gellerupscenen samarbejder ikke alene med skoler, foreninger og andre i lokalsamfundet, men også med uddannelsesinstitutioner og forskellige former for kulturinstitutioner i Århus. Med et stort smil refererer Lisbeth Lautrup Knudsen Kvindemuseets leder for at have sagt, at hun tog Gellerupscenen for pengenes skyld, men at det er blevet til ægte kærlighed.

 

Opfattelser af Gellerup uden hold i virkeligheden

Undertiden undrer de to teaterledere sig over manglen på reelt kendskab til Gellerup. Lisbeth Lautrup Knudsen husker en gruppe, der havde fået integrationsmidler til et teaterprojekt i samarbejde med Gellerupscenen og en lokal folkeskole: "De havde en ide om noget med kufferter som rejsesymbol. De mente, at det kunne give mening for flygtningebørn og indvandrerbørn i Gellerupområdet. De forstod ikke, hvorfor vi grinede, før de på skolen fandt ud af, at kun et af børnene havde oplevet at rejse til Danmark. Alle de andre var født i Danmark og havde rejst mindre end de fleste andre danske børn."

Skriv en kommentar

: *
: (skjules for andre)
: *
: *
Sideansvarlig: Ole Nørgaard Madsen
Oprettet: 20. november 2009
Senest opdateret: 17. marts 2010
  • del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op