Seniorer surfer på internettet

Foto: Colourbox

For de fleste danskere er nettet og brug af it en selvfølgelig del af hverdagen. Men der er også mennesker, for hvem computeren er fremmed og internettet en uoverskuelig størrelse. De ældre udgør en meget stor del af denne gruppe.

Mange ældre bruger ikke computer og internet i hverdagen. Men det kan de komme til, når Ældresagen, Ældremobiliseringen, Bibliotekerne og Videnskabsministeriet lancerer Seniorsurf-dagen d. 7. oktober.

På Seniorsurf-dagen er det tanken, at ældre uden it-færdigheder lærer at bruge internet og computer af en ældre ven eller bekendt, som er it-bruger. Har man ikke en ven, der kan hjælpe en i gang, kan man få hjælp af en frivillig instruktør på de steder, der er tilmeldt Seniorsurf-dagen.

Den Digitale Skattejagt, er specielt udviklet til dagen. Skattejagten sikrer, at man kommer godt omkring og får set nogle af internettets mange muligheder. Og erfaringerne fra Ældresagens og Ældremobiliseringens datastuer er, at det ikke er nysgerrighed der mangler i den ældre del af befolkningen. Når først man som ældre får blod på tanden, så får man hurtigt mod på mere.

Man kan både gå på den digitale skattejagt derhjemme, og på mange af landets biblioteker, på datastuer og it-undervisningstilbud. Hvis du gerne vil på senior surf, kan du finde listen over steder, der deltager i seniorsurf dagen på IT- og Telestyrelsens hjemmeside itst.dk

Sideansvarlig: Heidi Andersen
Oprettet: 25. juli 2011
Senest opdateret: 25. juli 2011
  • del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op