Hvis det lyder for godt til at være sandt…

Foto: Colourbox

Er der sikkert noget om snakken. Falske boligannoncer opfordrer håbefulde lejere til at overføre penge til udenlandske konti.

Af Jesper Frandsen

De fleste har prøvet det. En mail i indbakken beretter glædeligt, at du er den heldige vinder i et lokalt nigeriansk lotteri. Hvis bare man giver sine bankoplysninger, kan den uventede pengepræmie indløses. Det er nok de færreste, der hopper på den. Samme agtpågivenhed kan være nyttig, når man leder efter en lejebolig på nettet.

Boligsøgende lejere lokkes med overkommelige huslejer, fede beliggenheder og flotte billeder af de tilgængelige lejligheder.
Der er bare et problem. Billederne er tyvstjålet, og afsenderen på annoncen er ikke ejeren. 
 
Højere humbug
 Ejendomsmæglerkæden Home har oplevet en stigning af annoncetyveri.

 "Vi er stødt på otte tilfælde inden for de seneste tre uger. Det er mere end tidligere," siger kommunikationschef hos Home, Mads Ellegaard, til Beboerbladet.dk

Svindelnummeret er ret enkelt. Annoncer på ejerboliger stjæles fra eksempelvis Homes hjemmeside og lægges ud på nettet. Annonceteksten er på dansk, men kommunikationen med "sælger" foregår på engelsk. 

"Standardmailen, man modtager, er på formfuldendt engelsk. Men hvis man spørger lidt nærmere ind, bliver formuleringerne pludselig vanvittigt dårlige," siger Mads Ellegaard.

Den Blå Avis og boligportalen www.bo.dk har ligeledes gennem den seneste tid oplevet en stigning i fupannoncer, skriver politiken.dk.

Brug din sunde fornuft
 Hvis alarmklokkerne ikke allerede har ringet, er der flere råd at følge.
 "Indbetal aldrig depositum uden en lejekontrakt. Lad være med at betale, hvis du ikke har set boligen med egne øjne. Tjek om navnet i annoncen er det samme som på dørtelefonen. Generelt skal man bruge sin sunde fornuft," siger Mads Ellegaard.
 Man kan også sikre sig på andre måder. På hjemmesiden ois.dk kan man tjekke boligens ejerforhold ved at indtaste adressen. Hvis tvivlen stadig nager, kan Lejernes Landsorganisation også hjælpe med gode råd.

Yderligere oplysning kan fås her: www.ois.dk og www.lejerneslo.dk

Skriv en kommentar

: *
: (skjules for andre)
: *
: *
Sideansvarlig: Heidi Andersen
Oprettet: 9. marts 2011
Senest opdateret: 9. marts 2011
  • del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op