Stor prisforskel på leje af beboerhuse

Foto: Ulrik Jantzen

Beboerbladet har undersøgt priser på leje af beboerhuse rundt omkring i landet. Priserne svinger fra 100 kroner til 1.520 kroner.

Af Samina Usman

Fælleshus, beboerhus eller selskabslokale. Kært barn har mange navne. Uanset betegnelse har næsten enhver almen boligafdeling fællesfaciliteter tilknyttet, som beboerne kan benytte sig af til at holde et privat arrangement. Men enkelte boligafdelinger giver også firmaer og fremmede, der ikke bor i boligafdelingen, mulighed for at leje fælleslokalerne - dog til en højere pris. Beboerbladet har haft luppen fremme og undersøgt, hvad det egentlig koster at leje beboerlokaler i forskellige boligområder. Opringninger til tilfældigt udvalgte boligselskaber viser, at priserne spænder vidt. Faktisk er der en prisforskel på hele 1.420 kroner fra det billigste til det dyreste sted. I Doktorhaven i Rødovre, der tilhører Boligselskabet AKB, slipper beboerne blot med en hundredekroneseddel for at holde en fest en lørdag aften. På den anden side må beboerne gribe lidt dybere i lommerne og grave hele  1.520 kroner frem, hvis de har lyst til at svinge hofterne i et af fælleslokalerne i Wiemosen i Roskilde under Boligselskabet Sjælland. Prisforskellen er til at mærke på. I hvert fald for beboerne i Doktorhaven, hvor der udelukkende bor ældre mennesker i afdelingens 92 ældreboliger. Allermest glæder de sig over at slippe så billigt, da mulighederne for at holde en fest i afdelingens stråtægte "bondehus" ellers ville have været noget begrænsede, hvis lejen havde været højere. En af de beboere, der har benyttet bondehuset flittigt, er Anna Engvordsen. Hun har været en hyppig deltager, når bondehuset har budt på klubaktiviteter i form af bankospil, fællesspisning og café som på denne lørdag eftermiddag. Men i årenes løb har hun også fejret en masse fødselsdage og kunne for nylig fejre sin hundredeårsfødselsdag i bondehuset til den billige leje.

Sådangjordevi.jpg

Fra 0 til 100 kroner
Formand i afdelingsbestyrelsen, Eigild Thomsen, forklarer, at det i mange år ikke kostede en eneste krone for beboerne at leje bondehuset. Men sidste år besluttede afdelingen, at beboerne alligevel skulle betale et symbolsk beløb på 100 kroner for fornødenheder som toiletpapir, køkkenrulle og sæbe, som på sigt udløste en merudgift i afdelingen. Et beløb som beboerne er fuldt ud indforstået med. Heriblandt en af gæsterne, Kira Svendssen på 93 år, der har benyttet bondehuset til selskaber. "Det er sjældent, at man får noget, der er gratis eller næsten helt gratis," siger hun med et smil på læberne. Vi forlader bondehuset og tager til et andet selskabslokale i Roskilde. For mens bondehuset udelukkende bliver lejet ud til egne beboere, har man udvidet muligheden for leje af fællesfaciliteterne i Wiemosen i Roskilde til ikke-beboere. Og den mulighed har Ina Klinkwort, der bor i et privatejet rækkehus, benyttet sig af. Hun har netop fejret sin 30-års-fødselsdag i afdelingens beboerlokale. Selv om hun måtte slippe med 2.045 kroner, altså 520 kroner mere end hvis hun havde været beboer i afdelingen, havde hun ikke grund til at klage. "Jeg synes, at pengene var godt givet ud. Lokalerne var gode med rigelig plads, og så var der tilknyttet et godt køkken. Samtidig var der en del toiletter, så vi ikke alle sammen skulle rende et sted. Jeg havde fundet et andet beboerlokale til kun 1.000 kroner også i nærheden af, hvor jeg bor. Men lokalerne var mindre og det samme med køkkenet, så det holdt vi os fra. Vi ville have god plads, og det fik vi," siger hun.

Skriv en kommentar

: *
: (skjules for andre)
: *
: *
Sideansvarlig: Heidi Andersen
Oprettet: 11. februar 2010
Senest opdateret: 3. juni 2010
  • del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op

Prisen

Hvem fastsætter prisen på leje af beboerhuse?

Ifølge reglerne bestemmer afdelingen i fællesskab med hovedbestyrelsen, hvad beboerne skal betale for leje af fællesfaciliteter. Lejen indgår i afdelingens budget og skal derfor godkendes af både hovedbestyrelsen og afdelingsmødet.

Prisen kan sagtens svinge fra sted til sted. Men ofte vil beboerne kunne leje fælleslokalerne til en rimelig pris. Typisk vil beløbet svare til den pris, som det koster afdelingen at have lokalet stående. Beboerne vil derfor tit kunne leje lokalerne billigere, end hvis de selv skulle ud at finde et tilsvarende festlokale et andet sted i nærheden.

Beslutter afdelingen og boligforeningen at leje fælleslokaler ud til andre end egne beboere, skal man af konkurrencemæssige grunde som udgangspunkt tage markedsprisen.

Men udlejning til ikke-beboere skal helst ske i et begrænset omfang, da fællesfaciliteterne først og fremmest er til for beboerne i afdelingen og til deres klubaktiviteter og lignende.